Xenforo Forum sitesi kurma sıfırdan #1

Selam forumcular, elbet ki hepimiz bir dönem bir forum sitesine bağlanıp vakit geçirmişizdir. Bu forum siteleri gerek ortam olarak gerek ise tartışma konusu olarak oldukça iyi yerler ve fikirlerinizi özgürce dile getirebilirsiniz. Benim forum siteleri ile aram yok 😀

Xenforo site kurma

 


Hangi forum sistemi daha iyi?

Bu sizin tercih listenize kalmış ben aşağıda listeliyorum. Açık ara fark ile hangisinin önde olduğunu anlamak güç değil.

MyBB için Şunu başta söylemeliyim MyBB’yi artık unutun. Çok güzel temaları olsada stabil bir şekilde çalıştığına inanmıyorum. Eski sistem olarak tarihte kaldı mobil uyumu bile yok. Avantajı ücretsiz olması. Tema çeşitliliğinin ve türkçe forum desteği olması başkada bir şey yok. Zaten mybb ile büyük forum siteleri bile kalmadı artık hepsi taşındı gitti yada yöneticiler bıraktığı için çürümeye yüz tuttu.

vBulletin için Şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Sürümlere çok yavaş güncelleme geldiğini düşünmekteyim. Belki böyle değildir ama sorun yaşadığınızda türkçe forumlarda xenforo ve mybb kadar hızlı bir şekilde sonuç bulamazsınız ayrıca mobil uyumu yok. Bildiğin yazılımın kendisinde bu özellik yok. Bu yüzden mobil forumcular için tam bir külfet oluyor. MyBB den daha çok tercih edilir.

Phpbb gibi forumlar günümzde neredeyse hiç kullanılmıyor. Bu yüzden bu konu hakkında konuşmamıza gerek yok.

 

XenForo v2

Benim şahsen tercihim xenforo v2 dir. Çünkü gerek forum yeterliliği eklenti ve modifikasyon desteği türkçe dil desteği olarak bence en başarılı olan xenforodur. Tema konusunda ufak bir tık problem yaşayabilirsiniz. Fakat çok göz doyurucu ve fonksiyonları yenilikçi mobil görünüme en uygun temaların bulunduğu yazılım olarakta responsive tasarımı olduğu için seo konusundada oldukça iyi konumdadır.

Ayrıca yeni özellikleri diğer forum servislerinde yok. Nispeten hızlı çalıştığınıda iddaa edebilirim. Ayrıca forum olarak çok güvenli bir yazılıma sahip.

 

Anladık kardeşim ne yapmamız gerekiyor?

Yahu dur bir acele etme. Öncelikle en az 3 kişi olarak yönetime el koymalısınız. Bu kararı 3 kişi vermenizi şahsen tavsiye ederim. Tek başınıza hem forumu yap, hem tasarımla uğraş, hem forumu yönet, hem reklamını yap işi aşırı problem ve zor oluyor. Forumu yönetecek bir ekip kurmayla başlayabilirsiniz.

Domain ve Hosting seçimi

Bu konuda herkes kendi firmasına yönelsin kendi tecrübeleriyle hareket etsin. Şayet ilk etapta blog sitesi kurarken ki hosting bile yeterli olacaktır. İleri etapta büyümeye başlarsanız daha profesyonel çalışırsınız.

XenForo yazılımını ücretsiz edinme

Biliyorsunuz ki xenforonun sitesine girdiğimizde en ufak bir plan oluşturduğumuzda dolar bazında ödeme yapmak zorunda olmanız ve bir lisans kaldırma yada özel arama kutusu için bile 60 70 dolarlık ekstralar ekleyebildiğimizi görünce gözleriniz yerinden çıkmıştır 😀

Ya 3 günlük ücretsiz demo ile deneme yapabilir yada Verdiğim linkten özgür çalışan türk forumundan indirip çevirileri falan yapan firmadan indirme sağlayabilirsiniz.

XenForo v2.1.9 indirTürkçe Dil Dosyaları

Şimdi soracaksınız neden v2.1.9 Bunun başlıca sebebi her zaman son çıkan sürümlerde uyumluluk problemi olur. Kurduğunuz eklentilerin entegresi bir süre zaman alır hem daha v2.2 de dil dosyası bile yok. En stabil çalışan ve en son sürüm bu olarak kabul ettiğim için v.2.1.9 seçiyorum.

Kurulum aynı bir script kurar gibi uploads klasörünün içindekileri public_html dosyasının içnie atıyoruz.

Sonrasında ise site adresine girip kurulumu başlatıp veritabanı ayarlarını yapıyoruz. Kendimize özel bir kullanıcı adı şifre seçip hesabımıza giriyoruz. Admin panel link yolu siteadresi.com/admin.php olacak. Kategorilerinizi üye ayarlarınızı kendinize göre düzenleyin. Bu kısmı anlatırsam 15 sayfalık yazı çıkar.

Xenforo da Şablon seçimi

XenForo da tüm temalar hali hazırda mobil uyumlu oluyor. Benim önerim dark teması olan bir tema seçmeniz. Böylece hem light hemde dark mode yapabilirsiniz. Tema yükleme işlemleri zaten anlatılıyor.

Temaları buradan seçip üyelik açıp ücretsiz indirebilirsiniz.

Forumu kurduk temayı yükledik Kategori ve Üye ayarlarınıda yaptık geriye ne kaldı tabii eklentiler duruyor daha.

Verdiğim aynı sitenin sağ bölümünden xf2.1 olan kısımdan eklenti bölümünden size gelebilecek eklentileri seçip kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Unutmayın seo ayarlarınıda ayarlayın. Xenforo’nun böyle bir desteği bulunuyor aynı sitede az bir araştırma ile videolu anlatımlar bulabilirsiniz.

Son olarak bazı forum sitelerine ve web sitelerine tanıtım yazısı hazırlayıp sitenize düzenli olarak belirli kategorilere içerik ekleyip ayrıca google webmaster, bing webmaster, yandex webmaster’a sitenizi tanıtırsanız. Herşey çok güzel başlar. Unutmayın blog sitesi gibi olmaz asla. İnsanı çok yorar ama çok daha kaliteli olabilir her şey.

 

Haa şunu ekleyelim. Mail smtp ayarlarını yapın ki üyeler üye olduklarında onlara siteniz tarafından bildiri maili gitsin. Yoksa üye gelmiyor diye ağlarsınız. 😀

Bende yapıyorum.

Bu hizmeti ücretli olarak ben sağlamaktayım. Size belirli bir ücret karşılığında anahtar teslim istediğiniz gibi forum sitesi kurabilirim. Detaylı bilgi için tıklayın.

2 Comments
  1. Hello. And Bye.

  2. Evde kimse yok mu? 🙂

Leave a reply