WordPress Film Sitesi Kurma Sıfırdan 2020

Dostlar bugün sıfırdan wordpress tabanlı bir film sitesi kurma rehberi hazırlıyorum. Uzun süredir analiz halindeyim avına yaklaşan bir pusucu gibi diğer film sitelerini inceledim. Kendi film sitelerimde ayarlamalar yaptım ve direkt bu konuyu açıyorum.

 

Film sitesi kurma

Günümüzde artık film sitelerinin sayısı oldukça arttı. Hatta içerik açısından buna doydu diyebilirim. Fakat doğru özenli ve planlı çalışma ile kısa sürede olduğunuz konumun çok daha üstüne çıkabileceğinize ben eminim.

Püf noktalara aşağıda değiniyor olacağım. Aceleye gerek yok..!

 

Domain seçimi ve Hosting planı

Domain konusunda içerisinde film olan ve nispeten uzun olmayan rakam – (tire) gibi simgeler içermeyen bir .com domaini öneriyorum (com her zaman ilk akla gelen ve düşünülendir.) Bu sebepten .com öneriyorum örnek 4kfilmkeyfi yada film4kizle gibi film, izle gibi anahtar kelimeleri başta tutarak başlangıç yapalım.

Domainin geçmişini ve google aramalarınıda sorgulatın kirli gözükmüyorsa yapışın.

Hosting planı Benim önerim ilk etapta yaklaşık yıllık 70 tlye güzel bir hosting planı almanızdır. Ziyaret ve gelirler oluşmaya başladıkça güncellemeleri kendinize göre yapabilirsiniz.

WordPress kurulumu

öncelikle wordpressin resmi sitesinden en güncel olan wordpress sürümünü indiriniz, Tıklayarak ulaşabilirsin.

 

Daha sonra hosting’in cpanelinden mysql veritabanına user ekleyip wordpressi klasik bir şekilde kurun ve tüm eklentileri başta kaldırın.

Tema seçimi ve Eklentiler

Tema seçimi konusu herkesin içinde bir sorudur aslında. Kullanıcı deneyimini en olumlu etkileyecek sayfalar, filmler, haberler ve üyeler birbirleri ile kolayca etkileşime girebilirse google tarafından dikkat çekeceği için bu tema konusunda en büyük artıdır. 2020 Seo kriterlerinde site hızı kullanıcı deneyimi oldukça önemli bir rol oynuyor tabii mobil uyumdan bahsetmiyorum bile. Bu konuda hostinge ayırdığımız paranın daha fazlasını buraya ayırmamız gerektiğini söyleyebilirim.

Deneme amaçlı kurulumdan sonra bir film temaları için bunlara bir göz atabilirsin.

WordPress için gerekli Eklentiler konusunda ise mutlaka kullanmanız gereken temanın yanında verilen eklentiler dışında şunlardır;

 • Yoast seo eklentisi (Seo eklentisi yüksek ihtimal bunu kurduğunuzda temanın seo eklentisi çevrimdışı kalır ayrıca sadece bu eklentiye özel olan konuya gitmek için tıkla) Daha aktif değil aktif olunca link vericem.
 • WP Faster Cache (Cache temizliği yaparak sistemi rahatlatır)
 • wp-postview (postlarınızı kaç kişi görüntülemiş onu görebiliyorsunuz)
 • wp rating eklentisi (genelde temanızın yanında mevcut olur)
 • klasik düzenleyici (yeni editör zor geliyor ise)
 • wp login page (colorlib tarafından geliştirilen özel giriş sayfası oluşturma)

Paravan bloglar ile destekleme

ilk filmleri ekledikten sonra belirli blog sitelerinizden yada yeni açtığınız özel sitelerden websitenizi destekleyecek linkler veriniz. bunun için önerebileceğim blogcu, blogger, tumblr gibi özel ağlar mevcuttur. Ayrıca kişisel websiteniz varsa onlarla da destekleyebilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi

Sitenizle ilgili dizi, film tarzı

 • Twitter
 • pinterest
 • Facebook
 • instagram
 • tumblr
 • vk
 • reddit
 • flicker
 • linkedin

türü profiller oluşturun ve bu sosyal ağlardan kendi sitenize link verin. Ayrıca her paylaştığınız filmleri tek tek link ve fotoğraf olmak üzere ekleyin ki siteniz hemen index alsın. Bazen sosyal medya direkt olarak aranmayı etkileyebilir. Google üzerindede çok etkisi olacaktır.

Bu tarz dizi film instagram hesaplarını 20 30K ya kadar kasıp filmlerle ilgili bir şeyler paylaşıp insanlara daha sonra sitenizi tanıtırsanız çok daha iyi olacaktır.

Forum sitelerinden tanıtım alma

 • R10
 • Wmaraci
 • Virgul
 • webmasterforumu

türü birçok forum sitenizin profiline kendi sitenizin adresini yerleştirmenin yanı sıra sitenizi link olarak paylaşın buradaki asıl amaç siteye forumdaki kişileri çekmek değil google botlarına siteyi daha erken keşfetmesi için referanstır.

En önemli nokta.

Embed kodu çekiyorsunuz ilk etapta evet fakat illaki bir süre sonra jwplayer türü bir player almanız yada anlaşma yapmanız gerekiyor. Çünkü başka sitelerden resmen kod alıyorsunuz. Başka film sitelerine ait olan kodlar oluyor bunlar bazen buda sizi aşırı geriye atabilir. Rakiplerinizin ücretsiz reklamını yapmış onların reklamlarından onlara para kazandırmış olursunuz. Ayrıca sözde kurumsallaşmak için bu gerekli yıllık 900 tl fiyatı var şuan

Jwplayer için tıkla

Youtube’da entegrasyon ile ilgili sayısız video var player önü logo ekleme gibi birçok özelliği embed kilitleyip gizlemede bunlardan birkaçı.

Günde 20 film ekleme

Günde 20 film eklersen problem yaşarsın. Bugün 20 eklersin yarın 20 eklersin der ki google ben daha buraya gelmeden adam 40 içerik girmiş demekki buraları daha sık ziyaret etmeliyim.

Diğer gün sen 20 film eklemez 10 film eklersen ondan sonraki gün 3 eklersen google sitenin artık eski özverisini ve güncelliğini kaybettiğini düşünerek (spamda algılanabilir) sıralama düşürebilir.

 

Mutlaka film siteniz için youtube kanalı açıp filmler ile ilgili tanıtımlar yapabilirsiniz. Bu tabiiki avantajdır ama olmasada öldürmez.

2 Comments
 1. Kral telif işi sıkıntı çıkarmaz mı

  • Telifi herkes kafasında büyütüyor.Herhangi bir problem çıkmaz çıksaydı zaten piyasada film sitesi kalmazdı yinede bir öneri istiyorsan türk filmlerinden elinden geldiğince uzak dur.
   Kendi playerını yapacaksan kendi hostinginde barındırma ve filmi sen upload etme telif hakkı gelse bile sadece linki kaldırarak çözersin ama yıllardır bir kere başıma bile gelmedi.

Leave a reply