2020 Seo’ya Giriş – Siteleriniz canlansın

Dostlar merhaba, Sıfırdan seo’ya giriş yapıyoruz. Bomba bir tema ayarladım bir tane de shop kısmı açtım, bir fincanda kahve tabi bir süre ara vermiştim ama tam motivasyon şekilde geliyorum. Bu süreçte seo eğitim paketlerini inceledim ve çokça farklı kaynak tükettim.

Başlangıç

Yıllanmış bir domain alın şöyle temizinden spam backlink veya post yapılmamış temiz ama yıllanmış olsun. Sıfırda olur ama elinizden geldiğince yıllanmış olmasına özen gösterin nede olsa çok uç fiyatlar değil. R10’da araştırıp bakabilirsiniz bu tarz domainlere

Tema seçiminin seoya katkısı

Tema seçerken belirli kriterleri ön planda tutmanız lazım az javascript kodu ile çok iş yapan fonksiyonları doğru çalışan ve yapısal veri aracı testinde herhangi bir kusuru bulunmayan hızlı bir tema olmak zorunda. Burada bir duralım

Google gerçekten site hızına oldukça önem veriyor ve neredeyse en önemli kriterlerinden birisi bu çünkü siteyi dolaşan google botu çok seri tarama yaparsa alışkanlık olarak sitenizi çoğu zaman tarayabilir. Zaten son zamanlarda anladığımız kadarı ile artık kullanıcı tabanlı bir işletim sistemi sloganını iyice benimsedi. Benimki gibi bir tema mesela asla kullanmamaya özen gösterin sen neden kullanıyorsun diyenlere ben burayı hobi amaçlı tutuyorum milyonlara değilde 3 – 5 kişiye yazıyorum diyelim.

Kullanmadığınız eklenti ve özellikleri kesinlikle kaldırın bu arada onuda belirteyim.

Seo için özgün olun

Artık özgünlük ve çarpıcı başlıklar çok önemli. Biliyorsunuz ki google account açmış birisinin arama alışkanlıkları hangi sitede ne kadar gezmiş ne tür zaman sıklığı ile google ziyaret ediyor gibi bilgileri alıyor. Buda sizin için önemli Özgün olmaya oldukça önem göstermeniz gerekiyorki kullanıcıya her seferinde aynı sonucu göstermek istemez google burada önemli nokta şu başlıkları bile çarpıcı ve dikkat çekici ama rakiplerinizinkinden farklı olarak atmak zorundasınız. Tabi vaad ettiğiniz şeyi kullanıcıya vermenizde çok önemli yoksa anlık çıkma dediğimiz bounce rate oranı artar ve google der ki ulan bu adamın sitesinde 3 saniye durmuş demekki aradığını bulamamış o yüzden bu site spam yada alakasız başlık atıyor en iyisi ben bunu sonlara atayım der ve günlerce çabalar çıkamazsınız.

Tabiiki özgün ol derkende yazıyı uzun tut demiyorum. Evet kabul gören minimum 300 kelime ise sen 300 kelime yapmaya çalışma konu 100 kelime ise 100 kelimede bitir. Uzatacam diye çırpınma sonuçta yazı ile sitede durulan zamanda eş orantılıdır. Yani bir yazar düşünün onun kitabı şöyle uzun olma diye bir kaygısı yoksa sende aynı kaygıyı taşımadan yeterli gördüğün yerde keseceksin. Unutma kullanıcı tabanlı arayüz dedik.

Otoriterlik kavramı

Yahu son zamanlarda bir otoriterlik almış başını gidiyor x diye aratıyorsun x site çıkıyor e y diye aratıncada x site çıkıyor. Kafayı yedirttiren bir durum gerçekten. Google siteye doydu zaten. Yani hata riskiniz hiç olmamalı Mesela bir kategoride 300 tane konu gireceğinize oturun bir kategoride öyle bir yazı yayınlayın ki 300 konuya bedel olsun. Bak bakalım otoriterliği nasıl kapıyorsunuz görün. Otoriterlik kavramı şuna çıkıyor siz köpek nasıl bakılır diye bir başlık aratıyorsunuz 1. sırada çıkan site aynı şekilde köpek sahiplendirme yazdığınızda 1. sırada çıkıyor çünkü bu tarz konulara yer vermiş ve faydalı olmuş demek oluyor.

Sosyal medyanın gücü

Bunu zaten biliyorsunuz. Bu sosyal medyayı oradan gelecek 2 – 3 kişi için yapmayın. Tamam yapın ama amaç google indexli olsun. Özetle yazılarınızdan link çıkışı yapın. Facebookda sitenize özel sayfa oluşturup yayınlarınızı ve yazılarınızı paylaşıp çarpıcı bir başlık ile yayınlayın. Bunu yapabileceğiniz çoğu sosyal medya sitesi bulunuyor. Aşağıda vereceğim sitelerde mutlaka kayıt olup yazılarınızı paylaşın.

 • Twitter
 • Facebook
 • Youtube (Arada videolar ile destekliyorsanız mutlaka açıklamada siteye yönlendirme yapın)
 • Pinterest (sitenizi onaylayın)
 • Flicker
 • Reddit
 • VK
 • İnstagram
 • Linkedin

gibi sitelerde mutlaka biyografi kısmına site adresinizi ekleyip daha sonra yazılarınızı paylaşın zaten bu sosyal medyaların akışları çok hızlı olduğu için özel olarak taranıyor buruadan pay almak amaç Pinterest resimlerinizi, Facebook tüm yazıyı, Youtube videoları, Twitter özel başlıkları açıklamaları gibi şeylerde size çok yardımcı olacaktır.

Unutmadan Arama motoru webmaster araçlarınıza sitenizi kayıt ettirin.

 • Yandex Webmaster
 • Google Webmaster
 • Bing Webmaster

şeklinde araçlara sitenizi kayıt ettirip kod yada html sayfasını indirip sitenize ekleyin. Zaten adımları yazıyor. Sitemapı bu tarz tarayıcılara tanıtın ki daha hızlı olsun herşey. Bunu bilmeyen kaldımı yaa demeyin çok var.

Şimdilik bu kadar yeterli 2. ve 3. Bölümü yayınlayacağım. Orada daha teknik konulara uygulamalı bir şekilde gireceğiz.

2. Bölüm yayınlandı gitmek için tıkla

3. Bölüm yayınlandı gitmek için tıkla

Seo ile ilgili daha detaylı bilgileri seo kategorisinden erişebilirsin.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Leave a reply