Skip to main content

Windows 10 hızlandırma

Windows 10 bilgisayar hızlandırma

Windows 7’den windows 10’a yükseltme yapanların genelde windows 7 kadar verimli olmayan sistemleri olur. Bu sebepten dolayı windows 10’a sistemi yetmiyenlerin yakındığı birşeydir. İnanıyorumki bilgisayarınızdaki %100 cpu, %100 bellek, %100 disk sorunları üzerine google’da böyle birşey aradınız.

Öncelikle bu makaleyi baştan sona okumanızı tavsiye ediyorum aksi takdirde windows 10 sürümünüzde kullanamicağınız fonksiyon özellikleri olabilir.

Görev yöneticisini açtığımızda farketmişizdirki en çok yer kaplıyanlardan bir tanesi Windows Defender bilgisayar güvenliğidir. Evet gerçekten windows’un kendi ürünü olduğu için koruması güzeldir. Fakat daha az hatta hiç denicek kadar cpu disk kaplayan bir virüs programı indirebilirsiniz. Bunların en başarılı olanları nod32, Avast’dır.

Windows 10 Defender nasıl kapanıyor

Yeni windows sürümünde aslında windows defender’ı kapatmak pekde mümkün değil gibi gözüksede kayıt defteri (regedit) yardımı ile çok kolay bir şekilde hiç açılmicak hale getirebilirsiniz.

Başlat menüsünün yanındaki arama simgesine tıklayıp regedit yazın ve regedit yani kayıt defeterimizi açın.

Windows 10 Defender kapatma yöntemleri

Kayıt defterimiz’de HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender yolunu izliyoruz.

Bilmeyenler için

HKEY_LOCAL_MACHINE’yi genişletip SOFTWARE’ı genişletip çıkan yerde policies’i genişletip microsoft’u genişletip en son windows defender’a bir kere tıklıyoruz.

sağ tarafta (varsayılan) gibi birden fazla olabilir Boş alanda sağ tıklıyor ve Yeni – DWORD (32-bit) Değerini seçiyorsunuz.

adını DisableAntiSpyware yazıyorsunuz. DisableAntiSpyware’e sağ tıklayıp değer verisini “1” olarak girmeniz yeterli olacaktır. Sisteminizi yeniden başlattığınızda Windows Defender devre dışı kalmış oluyor.

Windows 10 Arka plan uygulamaları

Windows 10 bilgisayar hızlandırma yöntemleri

Şimdi sıradaki işlem Başlat menüsünün yanındaki arama kutucuğuna tıklayıp ayarlar yazmak. Ardından aşağı tarafta gizlilik sekmesine gelip çıkan sağdaki kategorilerden Arka plan uygulamalarına tıklayın.

Ben Arka plan uygulamalarının hepsini kapattım. Fakat siz istediğinizi devredışı bırakabilirsiniz.

Emin olun çok etkili olucaktır. Daha sonra teker teker radyolar mesajlar görevler gibi sekmeleri dolaşıp kapatın.

Bilgisayar çalışmaya başladığında bilgisayar ile birlikte açılan programlar

Öncelikle aşağıdaki araç çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisini aç diyoruz yada ctrl + shift + esc tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticimizi açıyoruz.

Daha sonra yukarıdaki sekmeler’den başlangıç’a tıklıyoruz. Ve karşımıza bilgisayar açılmaya başladığında arka planda bilgisayar ile birlikte çalışan programlar gözüküyor. Windows defender java update google update gibi. Benim tavsiyem hepsini devre dışı bırakmak ama bazen gerekli programlar olabiliyor. Kafanıza göre devre dışı bırakın.

Bildirimleri kapatmak

Tekrardan başlat menüsünün yanındaki arama kutucuğuna tıklayıp ayarlar yazıyoruz ve hemen hızlıca sisteme tıklıyoruz. Hemen ardından Bildirimler ve eylemler bölümüne gelip Bildirimler’i devre dışı bırakıyoruz.

Servisler’den son işlemleri yapmak

Başlat menüsünün yanındaki arama kutucuğuna services.msc yazın yada direkt hizmetler yazın. Çıkan bölümde Hızlı getirme’yi buluyoruz.

Sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra başlangıç türü otomatikse devre dışı diyip hizmet durumunu Durdur’a tıklayıp kayıt ediyoruz.

Daha sonra Windows update’i buluyoruz. Aynı işlemi onada yapıyoruz.

Sonra windows search’ı bulup işlemleri onada geçiriyoruz.

Şimdi çok önemli bir program. Çok fazla kurcalamayın dediğimi yapın. Eğer bilgisayarlar ve programlar hakkında bilginiz varsa kendinize göre düzenleyin.

Google’ye Destroy Windows 10 Spying yazın. Programı indirin.

Hemen ardından programı çalıştırıp ayarlar sekmesine geçip aşağıdaki Profesyonel modu etkinleştirip Windows 10 metro uygulmalarını sil bölümünü açın.

Windows 10 Metro uygulmalarını sil bölümündeki tüm tikler işaretli kalsın.

Fakat profesyonel moddakiler’den bazılarının tikini çekicez.

Windows 10 ile birlikte gelen fotoğraf açma programı Xbox mağaza kamera gibi özellikler bulunur. Ben hiçbir zaman xbox üzerinden alışveriş yapıp mağaza’da dolaşmicam. Builder 3D ile zaten hiç işimiz olmicak bu yüzden

Xbox, Solitarie Collection, Phone Companion, money(sports, news, weather) , Camera, Builder 3D’yi işaretleyin tabi bunları kendinize göre seçin örnek benim xBox ile işim yokdiyin veya var diye tikleri kaldırın.

Sonra ana sekmesine gelip Destroy Windows 10 Spying butonuna basın ve aşağıdaki kutunun dolmasını bekleyip bilgisayarınızı resetleyin.

Unutmayın bu yöntemler sadece sisteminizde arka planda çalışan uygulamaları temizler. ve birkaç fonksiyonel servisi devre dışı bırakır. Bilgisayarınız az’da olsa rahatlar nefes alır. Fakat hala aynı sorunları alıyorsanız sisteminizi bir gözden geçirin. Hava, termal macun, sistem özellikleri ve fan kontrollerini yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir