Skip to main content

Mybb ile sıfırdan forum sitesi kurma

Mybb ile sıfırdan forum sitesi kurma

Makaleyi baştan sona okuyarak sıfırdan bir forum sitesi kurup profesyonel bir şekilde site düzenlemeye ne dersiniz? Öncelikle sıfır bir domain almak ile başlicağız işe şimdi diceksiniz. Benim yaşım 18’den küçük ben nasıl alıcam? Buyrun onun cevabı için buraya tıklayınız. Yok ben sadece deneme amaçlı bilgime bilgi katmak istiyorum. Diyorsanız ücretsiz’de çalışabilirsiniz. Ama en başından şunu belirtmek istiyorum.

Kimse babasının oğlu diyip bedavaya bu internet ortamında birşey vermiyor. Maalesef bilgiyi bile satın aldığımız bu devirde hosting hiç alamıyoruz. Adwork ile çalışan hostingler bait link ile free host verdiklerini söylüyorlar. Hepsini buradan kınıyorum. Geçelim asıl konuya Free host’lar ile sadece 3 – 5 gün kadar çalışabilirsiniz. Çünkü siteniz google’ye eklendiği an (zaten forum sitesi cpu yicektir.) Birde üzerine 2 – 3 oturum açılmada sitenizi kapatıcaklardır ve para yatırmanız istenecektir hiç böyle şeye gerek yok 50 tl gibi bir rakama sınırsız host ve 1 yıllık domain alabilirsiniz (Ben onu kullanıyorum.)

Neyse sıfır’dan mybb forum kurulumuna geçmenin vakti geldi.

Mybb nedir?

MyBulletinBoard (mybb) php dili ile yazılmış sql veritabanı kullanılan gerek eklentileri gerek sürümleri güncel olarak yayınlanan tema yapılıp geliştirilebilen açık uçlu bir forum oluşturma platformudur. Türkiyenin yardım forumu bulunmaktadır. Çok ilgili arkadaşlarımız var.

Genelde Mybb gibi web tabanlı sistemlerin ücretli olduğunu şimdiden belirteyim inanmıyormusunuz? tıklayın o zaman 🙂

Daha piyasada sosyal medyalar o kadar yaygın değilken youtube’ye 10 saniye video atıldığı sıralarda sadece forum siteleri kullanılırdı. Artık pek işlevi kalmasada insanları, oyuncuları, webmaster’ları hala buluşturmaktadır ve güzel bir çalışma ile çok kişili bir forum platformu oluşturabilirsiniz kendinize.

Hadi başlıyalım!

Öncelikle verdiğim linkten beğendiğiniz bir mybb sürümü seçin.

Kural: Her türlü durumda geçerli olan bir kuraldır bu. Son sürümler her zaman tam olarak destek vermez. Güvenlik açısından, geliştirilebilir yapısından belki en iyisidir. Fakat eklenti destekleri çok bulunmaz. Eski sürümler güvenlik sorunları, eksik yönleri olabilir fakat sonsuz temalar ile sizleri buluşturabilirler.

Mybb sürümü seçmek için tıklayınız. Şimdi diceksiniz önümde çok seçenek var ben 1.8.7’yi kullanıyorum. Sizede onu öneririm.

Evet sıra geldi en çok yapılan hatalardan bir tanesine:

FTP Kurulumu

Sizede çok yardımcı olmak istiyorum. Bu yüzden çok detaylı bir anlatım yapıcam yinede yapamayan olursa mybb yada benim forumumdan yardım alabilir forumuma gitmek için tıklayınız.

Ftp’ye yüklediniz. Sıradaki işlem siteadı.com/install/index.php

Sistem gereksinimlerinin hepsi yeşil yanıyorsa sorun yok. Bu hostinginizle alakalı. Sizin yapabiliceğiniz hiçbirşey yok. Genelde ücretsiz host’larda sorun vermektedir. %100 değil genelde.

Phpmyadmin’e giriş yapıyoruz. Mysql kurulum sihirbazından bir veritabanı ad ve bir kullanıcı adınızı aynı almaya çalışın örnek veritabanı adı siteadı_34 kullanıcı adı siteadı_34 karıştıran arkadaşlar oluyor. Şifrenizide 6 haneden büyük özel karakter küçüklü büyüklü yazın ve mümkünse veritabanı kullanıcı adınızı zor birşey yapın örnek m1yb3b3 gibi

Not: Genelde hostingler’de kurulum sihirbazından kurulmazsa sadece veritabanı adı alırsınız şifre ve kullanıcı adınız olmaz. Kurulum sihirbazından alıp tüm izinleri vermeniz gerekiyor.

Tekrar tekrar söylüyorum çünkü çok önemli ufacık bir hatanız ile tüm hayalleriniz boşa gidebilir. 

Kurulum sırasından sadece biryeri atıcam çünkü orası biraz karışık.

Veritabanı tipi: Bu kısımı ellemeyin.

Veritabanı Server Host Adı: Bu kısım’daki hostinginiz belirler genelde localhost’dur fakat ücretsiz hostlarda değişebilir.

Veritabanı ftp kullanıcı adı: Bu alanda veritabanı kurulumu yaparken belirlediğiniz (Kullanıcı adı)bakın kullanıcı adı.

Veritabanı ftp şifresi: kurulum sihirbazındaki belirlediğiniz kullanıcı adı şifresi.

Veritabanı adı: belirlediğiniz veritabanı adı.

Tablo ön eki: Bu kısımda tam olarak tanımını yapamadım. Fakat boş bırakırsanız mybb_users diye geçiyorsa örnek: buradaki kısmı mybb_adana yaptınız mybb_adanausers diye veritabanınıza işler buda SQL açıklarında veritabanınıza saldıran kullanıcıların işini zorlaştırıcaktır.

Devam dediğinizde veritabanı tabloları oluşturulmuştur eğer hata veriyorsa veritabanı kurulumunda yada veritabanı kullanıcı adı şifrede falan hata yapmışsınızdır.

Tüm gelen şeylere ileri diyip geçin Forum Ayarları kısmına geliceksiniz.

Forum Adı, title: forumda gözükücek forum adı. Yani forumun adını belirtip anahtar kelimeleri girebilirsiniz.

Forum Url’si: otomatik belirlicektir. Ama siz yinede bi kontrol edin.

Website adı: Websitenin gerçek adı yada forumun alt bilgi kısmında bulunacak adını doldurmak için birşeyler girin.

Website URL: otomatik tanımlicaktır ellemeyin.

Cookie Domain: bu kısımıda ellemeyin

Cookie Yolu: Bu kısımıda ellemeyin.

İletişim bilgileri kısmında kendi website yada gmail adresiniz gibi size mail atabilicekleri bir eposta adresi girin.

Yönetici hesabınızı oluşturun. Admin paneline bu yönetici hesabınız ile giriş yapıcaksınız. ve Forum adınız kullanıcı adı yani.

İleri dediğinizde kurulumun bittiğini anlicaksınız.

Buraya kadar tüm adımları yaptık sevinmeyin.

Mybb Tema seçimi

Tema seçimine 1.8.7 uyumlu bir temaları google’dan bulabilirsiniz. Bir tema seçtik ve sıra geldi türkçeleştirmeye.

Benim kullandığım yöntem öncelikle Admin paneline girip tema ve şablonlar bölümünden yeni tema ekleyip default temanın üzerine versiyon uyumluluğunu yoksay diyip temayı kurup ingilizce kısımları indirdiğimiz temaya sağ tıklayıp düzenle diyip kelimeyi aratıp türkçeleri ile değiştirmek sonra birdaha tema yüklemek.

Temayı yükledik fakat resimler gözükmüyor hemen yanında verdikleri resimleri ftpmize upload ediyoruz. Genelde mybb’nin kurulu olduğu dizindeki images’in içine atılır.

Forum ve Kategorilendirme

Forum ve kategoriler bölümüne girip önce bir kategori oluşturup sonra forum oluşturuyoruz. Kategoriyi seçip diceksiniz şimdi forum üzerine forum nasıl ekliyorsun önceki eklediğim forumu seçerek Blogcular kategorisinde WordPress bölümünde WordPress temaları ekliyoruz. Örnek:

Eklenti ve modifikasyonlar

Mybb destek forumundan sevdiğiniz eklentileri bulun örnek: linkleri görebilmek için üye olun bu eklentiyi indirip ftp’ye indirip forum ayarlarından plugins’lere gelip eklentiyi çalıştırın unutmayın!

Sürümlerinizin eklentilerini kurabilirsiniz. Örnek Google’ye 1.8.7 Linkleri görebilmek için üye olun eklentisi yazıp indirebilirsiniz. Çok daha forumunuza güzellik katan eklentiler var.

Bu konu böyle bitmez. Araştıra araştıra kurcalıya kurcalıya öğreniceksiniz. Geri kaldığınız yerlerde sibergelisim forum’una kayıt olup bizimle iletişime geçerseniz tam destek veririz. Rakip falan önemli değil Gelip sitenizide tanıtabilirsiniz. Bilgi paylaştıkta güzeldir.

Forumlar’a duyurular ceza sistemi ekleyebilirsiniz. Üyelerin rank’larının resmini değiştirebilirsiniz. Forumlara renk ekleyebilirsiniz. Önek ekleyebilirsiniz. Kayıt olma şartlarını düzenleyebilirsiniz. (doğum tarihini belirtmek zorundasınız, yaşadığınız yeri öğrenim durumunuzu bunlardan başlıca örneklerdir.)

Bu kadar anlatım yaptım. Bir teşekkürü yada merak ettiğiniz yerleri yorumda yada forum’da belirtirseniz yardımcı olurum. Buyrun buraya kadar okuyanlar için mybb’nin en önemli eklentilerinden birisi olan neredeyse dünyaca ünlü forumlar’da bile kullanılan bir eklentiyi sizlere veriyorum. Mybb google seo plugins unutmayın 1.6 yazdığınada bakmayın yukarıda zaten hangi sürümle uyuştuğunu gösteriyor. 1.8.x e kadar tüm sürümlerde kullanabilirsiniz.

Eklentiye gitmek için tıklayınız.

2 thoughts to “Mybb ile sıfırdan forum sitesi kurma”

  1. Öncelikle yazı için teşekkür ederim fakat sondaki yazıyı düzeltirsen daha nazik bir şekilde yazarsan daha fazla motive edici yazı alırsın. Biliyorum o kadar emek harcıyorsun ve beklentin var. Ama yapacak bir şey yok maalesef teşekkür etmeyen etmiyor..
    Bu arada Web sitene reklam eklemek ya da vermek istersen benimle iletişime geçebilirsin.
    Bence daha fazla kazanmayı hakediyorsun.
    Discord grubum var davet atıyorum ben B. Ethem adlı kurucu yum. Bana özel mesaj atabilirsin oradan. https://discord.gg/GbMQ9Jq

    1. Görüşün için teşekkür ederim sondaki yazıyı okudum bende bir tuhaf oldum. Gece neyin kafası ile yazdıysam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir