Skip to main content
Blogger Seo

Blogger Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Blogger Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Aslında Blogger seo‘sunu tek bir makalede anlatmak istiyorum. Fakat isterseniz parçalarada bölebilirim ki daha iyi anlıyabilesiniz.

Blogger’ı kullanıyorsanız aslında zaten izlenme alıyorsunuzdur. Çünkü google bizler için blogger’da makale yazıp bir kitle toplamamız için yaratılmıştır. Böylece insanlar hem bilgilerini paylaşabilir hem bunları google’da arayanlara gösterebilir. Hemde bundan para kazanabilirsiniz. Evet duydunuz para kazanabilirsiniz. 1 Ay düzenli olarak çalışıp para kazandığım oldu. Adsense reklamlarım açık değilken sadece link kısaltma servislerinden lafı fazla dolandırmayalım bu makaleyi sonuna kadar okursanız eminimki ziyaretci sayınız oldukca artıcaktır.

Blogger istatislikler

Bu gördüğünüz istatislikler birkaç haftalık çalışma sonucu olan birşeydir. Üstelik makale sayısı 10’u geçmiyor. Gelelim asıl soruya

Blogger Seo nasıl yapılır?

Bu çok detaylı ve kapsamlı bir anlatım olabilir. Kolları sıvayın uygulamaya başlayın.

Blogger’da domain seçimi

Bir blog sitesi açıyorsunuz. Mümkünse bloglarınızda oldukca az kategori ve en iyi olduğunuz işi yazın. Tek bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşırken o anahtar kelimenin domain adresinizde geçmesi olukca önemlidir. Örnek veriyorum yoğunlaştığım anahtar kelime blogger kelimesi şu şekilde bloglar açabilirsiniz bloggerlmao.blogspot.com bloggerdeneme.blogspot.com Böylece anahtar kelimeniz domaininizde bir kere geçmiş olacaktır.

Blogumuzu açtık şimdi temamızı seçelim

Blogger bize bu konu hakkında wordpress kadar açık uçlu imkan tanımıyor. Bu yüzden seçeceğiniz temaya para vermek istemiyorsanız temayı çok özenli bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Temaları seçmek için benim web sitem olan bgtematr adresine gitmek için tıklayınız.

Tema seçiminiz hızlı fakat bir o kadar fonksiyonel olsun. (Genelde hızlı olan temalar fonksiyonları az ve basit olur ama siz bunların görsellik ve fonksiyon olarak en iyi olanını seçiniz.)

Blogger sayfa başlığı

Bu neredeyse en önemli konulardan bir tanesidir. Ayarlar > Temel sekmesinde

Başlık ve Açıklama kısmı bulunmaktadır. Başlık kısmı Google’da gözükecek başlıktır. Başlığınız 60 karakteri geçmesin.

Blogger sayfa başlığı

Açıklama kısmın’da ise açık uçlu 3 – 5 kelime yazarsanız yani çok karıştırmadan konuyu netleştirin örnek: “blogger temalarını paylaştığım blog adresi.” gibi birşey yapıyorsunuz.

Ayarlar kısmındaki arama tercihleri bölümü gözükecektir. Bu kısımda Meta etiketleri bölümündeki açıklamayı düzenleyin. Burada’ki açıklama Şu şekilde gözükecektir.

Blogger başlık seçimi nasıl olmalıdır, Blogger başlık seçimi

“WordPress blogger temaları ve Sosyal Medya paylaşımları. Ayrıyeten seonun püf noktaları.” yazan yerdeki açıklama kısmıdır.

Blogger başlık nasıl gözükür

Şu şekilde kırmızı ile işaretlenen bir alan gibi bölüm bence çok iyi bir fikir çünkü tek bir anahtar kelime üzerine yoğunlaşıp veya sitenin adı yazıldığında hakkında birçok makale çıkmasını istiyorsanız bunu yapmanız gerekir. Örnek: Makalenin anahtar kelimesi Moz, Moz nasıl yapılır? – Moz böylece moz kelimesi 2 kere geçtiğinden dolayı Seo’nuzu daha iyi etkilicektir.

Tema bölümünden html’yi Düzenle bölümünden ctrl + f yapıp aşağıdaki kodu aratıyoruz.

<title><data:blog.pageTitle/></title>

Yukarıdaki kodu aşağıdaki kod ile değiştiriyoruz.

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;index&quot;'> 
<title><data:blog.pageTitle/></title> 
<b:else/> 
<title><data:blog.pageName/> | <data:blog.title/></title></b:if>

Yukarıda yer alan “|” kelimesi yerine “-“(tire) “>”(Tırnak) kullanabilirsiniz.

Odaklanmış anahtar kelime yani yoğunlaştığınız anahtar kelime

Bir yayında birden fazla anahtar kelimesi kullanmak seo’nuzu çok kötü etkiler google bunu spam olarak algılayıp sıralamanızı en aşağılara çekebilir. Bu yüzden tek bir anahtar kelime kullanıp makale içinde o kelimeyi spama kaçırmadan kullanmanız gerekir. Blogger’da maalesef anahtar kelimenizi seçemiyorsunuz fakat şu şekilde makale içinde belirlediğiniz anahtar kelimeyi sağlayabilirsiniz. Kalın, İtalik şekilde yaparsanız. Unutmayın maksimum anahtar kelime kullanımı 10 normal şartlarda 6 – 7 en iyisi 4 – 5 yerde kullanmaktır.

Anahtar kelimenin geçmesi gereken yerler:

Yayın başlığı (H1)

Makale başlığı (H2)

Sayfa URL’si

Birinci paragrafta

içerik veya meta açıklamasında

Makale içi seo

Geldik işin en önemli kısmına. Site optimizasyonunuz tamamen düzgün olursa yine aramalarda yer alırsınız. Fakat önemli olan kısım burası

Sitede aktif kalınan süre sitenin seo’su bakımından önemli rol oynar. Siteden hemen çıkan kullanıcılarınız var arama motorları bu konu hakkında siteden hemen çıkıyorlar. Demekki gerekli bilgi yok diyip aşağılara taşıyor. Buda demek oluyorki makalelerinizi baştan sona okutup siteden insanları çıkmamasını sağlamak. Minimum 300 kelime olmak şarttır.

Yayın’a başlarken en üst satırınıza Yayın başlığınızı H1 tagında yazınız.

H1 demek en büyük yazı fontu yani <h1>Seo nedir?</h1>

Makale başlığınız H2 tagında yazılmalıdır. <h2>Naber?</h2>

Ben genelde H1 tagından sonra resim ekler sonra H2 tagını yazarım bu en sağlıklı olandır. Çünkü hem blog’un ana resimi belirlenir yani devamını oku yazısının yanındaki resim buna göre belirlenir. H2’yide yazdıktan sonra makalemizi düzgün bir şekilde dilerseniz merhaba arkadaşlar yada bodozlama konuya dalabilirsiniz.

Meta-Description nasıl olmalıdır

Kısa ama açıklayıcı bir meta açıklaması girin. Böylece konuyu netleştirmiş  kullanıcıyı merakta bırakarak okuyacağı şey hakkında bilgi vermiş olursunuz.

URL

Unutmayın makale başlığınızda ana başlıkta türkçe karakter kullanmamaya çalışın Yayınladıktan sonra karakteri türkçeye çevirin yoksa siteadı.blogspot.com/sitead_ornek şeklinde gözükür biz siteadı.blogspot.com/siteadiornek şeklinde göstermek istiyoruz. Bu seoyu çok iyi etkiler

Backlink almaya çalışın Blogger Seo sunu çok iyi etkilicektir.

Bazı blog yazarları ve forum sitelerini dolaşıp bu sitelerden ilgili kategorilerde web site adresinizi paylaşarak google botlarını sizi daha kolay farketmesini sağlayıp dizine daha erken eklenip daha üst sıralara çıkmanızı sağlar.

Sosyal Medya

Makalelerinizin linkini sosyal medyada paylaşmanız sürekli aktif olarak index alan sitelerde paylaşmanız demek bunların pr değeri çok yüksek olduğundan sizi çok iyi etkilicektir hemde sosyal medya kitlesini üzerinize toplayabileceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir